Площад Мариенплац
От основаването на Мюнхен през 1158 година от Хайнрих Лъв „Мариенплац“ е център на града. Тук се срещат двете главни улици, поради което той е определящ за развитието и живота в града от векове. „Мариенплац“ е централната точка на градския живот в Мюнхен. През 1315 година император Лудвиг Баварски дава на Мюнхен свобода на пазара с условието площадът, тогава носещ името „Марктплац“ ще остане незастроен „за вечни времена“.
Векове наред на него има пазари за яйца, зърно, вино и риба, а името на площада е просто „Маркт“или „Плац.Тъй като на пазара се продава най-вече зърно, той бива наричан „Шраненплац“. В северноизточния ъгъл, при днешния Фишбрунен традиционно се намира рибния пазар. През 1566 година площадът се превръща в политическо значимо място, вследствие на строежа на сгради, в които заседават представители на различни общности.
Политическото значение на Мариенплац бива свързано интензивно с религиозни мотиви. През 1638 година курфюрст Максимилиан I поръчва изграждането на марианска колона като благодарност за пощадата на града от шведите по време на Тридесетгодишната война. За времето си това е обида за гражданите на Мюнхен, тъй като от 1315 година площадът е градска територия, на която няма право да бъде строено от страна на херцога. След като пазара на зърно е преместен в Шраненхале на Блуменщрасе през 1853 година, площадът официално е прекръстен на Мариенплац на 9 октомври 1854 година.
По този начин градският съвет иска да повери града на Patrona Bavarie (латински за „патрон на Бавария“, както е наричана Богородица, която е покровителка на Бавария) и да го спаси от избухналата през юли същата година епидемия от холера.